MEDYCZNE KONOPIE

HISTORIA KONOPI

Podobnie jak w odległej przeszłości, tak i w dzisiejszych czasach konopie są wykorzystywane do uzyskania znaczących efektów leczniczych. Niedawno przeprowadzono wiele badań naukowych potwierdzających skuteczność konopi w medycynie. Historia konopi idzie w parze z historią kolonizacji i rozwojem społeczności ludzkich. Dzięki wytrzymałości rośliny i jej zdolności do adaptacji, wykorzystanie konopi stopniowo rozprzestrzeniało się na wszystkie kontynenty. Nasi przodkowie używali konopi do produkcji papieru, odzieży, olejów, substancji impregnujących i kolorów. Co zaskakujące, w przeszłości również dbano o recykling. Stare żagle i ubrania były następnie przetwarzane na papier. Ciekawe, że w 1640 roku gubernator stanu Connecticut nakazał wszystkim plantatorom uprawę rośliny. Do największych hodowców konopi na kontynencie amerykańskim należeli między innymi George Washington i Thomas Jefferson, prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki. Spadek kultywacji konopi został zapowiedziany przede wszystkim następującymi wydarzeniami: w XIX wieku była to poprawa technologii przetwarzania bawełny, zniesienie niewolnictwa (taniej siły roboczej do ciężkiej pracy w przemyśle konopnym), a w XX wieku wynalazek włókien syntetycznych. Obecnie istnieje wyraźna tendencja do stosowania konopi, głównie w Europie i Ameryce Północnej, przede wszystkim ze względu na ich wszechstronność i niskie obciążenie środowiska. Światowi naukowcy przywiązują wielką wagę do wykorzystania leczniczych właściwości konopi w zwykłym życiu.

CO TO SĄ KONOPIE?

Konopie to odmiana konopi uprawianych na włókno i nasiona. Włókno i nasiona są niezwykle cenne i dlatego konopie są często nazywane “uprawą gotówki”. Są one bardzo obfitą rośliną i rosną bardzo szybko w bardzo zróżnicowanych warunkach glebowych. Konopie były uprawiane w celach przemysłowych przez wiele cywilizacji już od ponad 12 000 lat. Konopie przemysłowe były pożądanym włóknem używanym do produkcji lin, płótna, papieru i odzieży do czasu, aż odkryto alternatywne tkaniny i syntetyki do tych celów. Chociaż Chiny były największym producentem konopi na przestrzeni lat.

DLACZEGO KONOPIE?

Konopie mają znaczące działanie przeciwzapalne, lecznicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zioło to skutecznie pomaga nie tylko w przypadku poważnych chorób, ale przy zastosowaniu miejscowym w postaci nalewki lub maści przynosi ulgę i szybkie gojenie nawet przy normalnych problemach zdrowotnych. Szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu tzw. chorób cywilizacyjnych i chorób związanych ze starością. Nasiona konopi i oleje są jednym z najlepszych źródeł niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz deficytowego kwasu gamma-linolenowego zawierają kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, w idealnym stosunku 3:1 (ludzka skóra zawiera stosunek 4:1). Nasiona konopi zawierają wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów. Termin “niezbędny” jest używany, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować tych aminokwasów i dlatego ludzie muszą je otrzymywać z pożywienia lub przez wchłanianie. Jedna garść nasion konopi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na białka i kwasy tłuszczowe dla osoby dorosłej.

O OLEJU Z KONOPI

Dla doskonałego smaku i zdrowego serca. Głównym produktem wytwarzanym dzisiaj z nasion konopi jest niewątpliwie olej. Oczyszczony lub rafinowany olej z nasion konopi jest klarowny i bezbarwny. Olejek konopny ma niewiele smaku i brakuje mu naturalnych witamin i przeciwutleniaczy. Rafinowany olej z nasion konopi jest stosowany przede wszystkim w produktach do pielęgnacji ciała. Przemysłowy olej z konopi stosowany jest w paliwach, farbach, tworzywach sztucznych itp. Olej z nasion konopi jest wykorzystywany do produkcji niektórych produktów zdrowotnych. Ma on wysoką wartość odżywczą, ponieważ stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 3: 1 odpowiada równowadze wymaganej przez organizm ludzki.